What we played

Lists of tunes played at the sessions – latest at the top.

23 September 2018 (Session 14)

Polska 1814
Emma (Vals från Finland)
Sonnichens Styck
Boda Valsen
Brudmarsch efter Axel Inge
Mossa på Bro (Långdans)
Polska från Hälleforsnäs
Spikens Vals
Sommervals
Tidlösa valsen
Farmors Brudpolska från Älvdalen (Gm and Dm)
Juringius Polska
C i G, Grind Hans Jåsspodspolka
Josefins Dopvals
Bisonpolskan
Pilvi och Eskos Brudvals
Fläckpolskan
Iste Kornbodsmarsch
Flickorna Svensson
Slängpolska efter Byss-Calle (Nr. 32)
Vals (Vidar Skrede)
Med Ludvig i Sekken / Hestekaren
Pinnin Valssi
Return from Helsinki
Signepolskan
Da Lounge Bar
Marsch till Seglora
Tierpspolskan
Vals efter Torvald Transgård
Hårgalåten
Trollpolska efter Hans Börtas
Gladlåten
Røros Polskan
Till Far
Christmas Cassette #2 (Finnish)

26 August 2018 (Session 13)

Vals (Vidar Skrede)
Karolinermarschen
Emma (Vals från Finland)
Äppelbo Gånglåt
Med Ludvig i Sekken
Farmors Brudpolska från Älvdalen (Gm and Dm)
Var det du eller var det jag (långdans)
Raunon Valssi
Da Lounge Bar
Boda Valsen
C i G, Grind Hans Jåsspodspolka
Slängpolska efter Byss-Calle (Nr. 32)
Polska från Hälleforsnäs
Polska 1814
Polska från Östra Ryd
Røros Polskan
Lachlans Näckens Polska
Hestekaren
Schottis från Idre nr. 2
Pinnin Valssi
Hårgalåten
Till Far
Deliverance
Vals efter Lasse i Lyby
Gladlåten
Vals efter Torvald Transgård
Backmanslåt (?)
Svängrumpa
Spikens Vals
Jul Polska (Julottan)
Shetland Rose
Trollpolska efter Hans Börtas
Imeland och Grimeland
Brudmarsch från Malung
Polska från Härgedalen
Bisonpolskan
Hommage till en Spelman
Årepolska
Polkett från Dorotea
Marsch till Seglora

22 July 2018 (Session 12 – thanks Diane for the list)

Båtsman Däck
Polska 1814
Vals efter Lasse i Lyby
Polska från Hälleforsnäs
Vals efter Kristian-Oskarsson
Skrap Ollas Polska
Josefins Dopvals (in G)
Sister Bay Hambo
Raunon Valssi
Hommage till en Spelman
Sommervals
Boda Valsen
Gärdebylåten
Äppelbo Gånglåt
Lachlans Näcken
Iste Kornbodsmarsch
Jul Polska
Hestekaren
Juringius Polska
Vals efter Torvald Transgård
Da Lounge Bar
Sonnichens Styck
Stenselepolskan
Marsch till Seglora
Mora Äldre Brudlåt
Spikens Vals
Himlapolskan
Eklundapolska nr 3
Pinnin Valssi

24 June 2018 (Session 11)

Polska 1814
Pilvi och Eskos Brudvals
Lachlans Näcken
Hårgalåten
Sommervals – Boda Valsen
Iste Kornbodsmarsch
Västanmadspolskan efter Byss−Kalle (nr 20)
Marsch till Seglora
Tidlösa Valsen
Sonnichsens Styck
Himlapolskan – Da Lounge Bar
Flickorna Svensson
Spikens Vals
Polska från Sörmland
Bisonpolskan
CIG Grind Hans Jåsspodspolka

27 May 2018 (Session 10 – thanks Diane for the list)

Polska 1814
Båtsman Däck
Emma
CIG Grind Hans Jåsspodspolka
Marsch till Seglora
Äppelbo Gånglåt
Med Ludwig i Sekken
Iste Kornbodsmarsch
Polska från Hälleforsnäs
Gärdebylåten
Jul Polska
Dimmis Jons Pols
Juringius Polska
Josefins Dopvals
Vals (Vidar Skrede)
Sonnichens Styck
Polska från Sörmland
Folketone fra Sunnmøre
Sommervals
Karis Pers Polska
Vårvindar Friska (Am)
Hestekaren
Raunon valssi
Boda Valsen
Meatballs, Whisky and Beer
Tierpspolskan
Da Lounge Bar
Lilla långdansen från Bingsjö (played in G then modulating to D. Repeated to facilitate dance demonstration)
Hommage till en Spelman

29 April 2018 (Session 9)

Bisonpolskan
Iste Kornbodsmarsch
Hestekaren
Äpplebo gånglåt
Svängrumpa
Vals efter Haghölm (- Peter Berry)
Polska 1814
Vals  – Var det du eller var det jag  (långdans)
Polska från Vrigstad (Småland) (Gabi’s – Phil Lyon)
Vals (Vidar Skrede)
Emma (Vals från Finland)
Polska från Östra Ryd
Schottis från Idre nr. 2
Schottis från Idre nr. 3
Lachlans Näcken Polska
Mora Äldre Brudlåt
Røros Polskan
Josefins Dopvals
Slängpolska efter Byss-Calle (Nr. 32)
Polska från Hälleforsnäs
Engelska från Småland (Soldier’s Joy!)
Marsch till Seglora
Silvaelva (?) Lapland (?)
C i G – Grind Hans Jässpodspolska
Vårvindar Friska
Schottis från Kalix / Finsk Schottis
Gärdebylåten
Hommage till en Spelman
Albins Favoritschottis
Sonnichens Styck
Spikens Vals
Farmors Brudpolska från Älvdalen
Juringius Polska
Sommervals
Vals efter Torvald Transgård
Raunon valssi
Polska efter Spel-Erik
Polska efter Erik Bohlin (but which?)
Med Ludvig i Sekken
Tislösa Valsen
Boda Valsen
Polska efter Båtsman Däck (From here down, played but not sure when!)
Lilla långdansen från Bingsjö

25 March 2018 (Session 8)

Polska 1814
Juringius Polska
Spikens Vals
Sonnichens Styck (we need to play this a bit slower!)
Josefins Dopvals
Pilvi och Eskos Brudvals
Julottan
Return from Helsinki (in D and G!)
Raunon valssi
Polska från Hälleforsnäs
Sommervals
Polska efter Båtsman Däck
Tierpspolskan
Vals (Vidar Skrede)
Norsken (which we need to practice!)
Melodi af Ole Kjær
Med Ludvig i Sekken
Hestekaren
Vals efter Kristian Oskarsson
Polska från Östra Ryd
C i G – Grind Hans Jässpodspolska
Hommage till en Spelman
Trollpolska efter Hans Börtas
Mora Äldre Brudlåt
Lanna-Villes Schottis
Långdans från Sollerön
Äpplebo gånglåt
Polska från Sörmland
Skrap-Ollas Polska
Polska efter Spel-Erik
Polska från Hälleforsnäs (again!)
Boda Valsen (I’m sure we did this but I didn’t note it down)

25 February 2018 (Session 7)

Till Far
Raunon valssi
Polska 1814
Lanna-Villes Schottis
Med Ludvig i Sekken
Polska från Hälleforsnäs
Juringius Polska
Sommervals
Polska efter Båtsman Däck
Hestekaren
Hommage till en Spelman
Äpplebo gånglåt
Emma (Vals från Finland)
Pinnin valssi
Return from Helsinki
Spikens Vals
Lilla långdans från Bingsjö
Folketone fra Sunnmøre
Vem Kan Segla
Boda Valsen
Polska från Hälleforsnäs (again!)
Sonnichens Styck
Vals efter Torvald Transgård
Vals (Vidar Skrede)
Långdans från Sollerön
Vals efter Lasse i Lyby
Långdans från Sollerön
Marsch till Seglora
Stenselepolskan (I’m sure we did this but I didn’t note it down)

14 January 2018 (Session 6)

Polska 1814
Gärdebylåten
Lilla långdans från Bingsjö
Raunon valssi
Juringius Polska
C i G – Grind Hans Jässpodspolska
Hommage till en Spelman
Slängpolska efter Byss-Calle (Nr. 32)
Farmors brudpolska från Älvdalen
Return from Helsinki
Da Lounge Bar
Stenselepolskan
Boda Valsen
Sonnichens Styck
Polska från Hälleforsnäs
Vals (Vidar Skrede)
Med Ludvig i Sekken
Hestekaren
Vals efter Torvald Transgård
Marsch till Seglora
Spikens Vals
Båtsman Däck
Røros Polskan
Långdans från Sollerön
Emma (Vals från Finland)
Till Far
Josefins Dopvals
Skrap Ollas Polska
Polska från Östra Ryd
Äpplebo gånglåt

2017 playlist archive – link to lists of what we played in 2017 sessions

Advertisements